اصطلاحات رایج استارت آپی

اصطلاحات رایج استارت آپی

اگر  به تازگی وارد دنیای استارت آپی شده باشید با یکسری اصطلاحات مواجه می شوید که افرادی که درگیر استارت آپ ها هستند برای بیان اهداف خود از آن استفاده می کنند. در اینجا به برخی از این اصطلاحات رایج می پردازیم تا با آن ها بیشتر آشنا شویم.

 

استارت آپ

اول به خود کلمه استارت آپ می پردازیم. استارت آپ (به انگلیسی Start up ) را تحت عنوان کسب و کار نوپا تعریف کرده اند.

نیل بلومنتال، موسس و مدیرعامل کمپانی واربی پارکر (Warby Parker) استارت آپ را این چنین تعریف می‌کند:

استارت آپ یک کمپانی نوپا است که راه‌حلی نوین را برای یک مساله ارائه می‌کند؛ در حالی که تضمینی برای موفقیت کمپانی از طریق راه حل ارائه شده وجود ندارد. در واقع فاکتور اصلی یک استارت آپ را باید توانایی آن برای رشد بدانیم. گراهام، استارت آپ را یک کمپانی تعریف می‌کند که ساختار آن برای رشد سریع معماری شده است. در واقع تمرکز برای رشد، فارغ از فاکتورهایی نظیر جغرافیایی است که اعضای استارت آپ آن را تاسیس کرده‌اند؛ از این‌رو استارت آپ‌ها را باید از کسب و کارهای کوچک جدا کرد. یک رستوران جدید در یک شهر را نباید به عنوان یک استارت آپ بشناسیم.

استارت آپ ویکند

یک رویداد آموزشی-تجربی است که درآن گروهی از مدیران، توسعه دهندگان، کارآفرینان، برنامه نویسان، بازاریاب ها، سرمایه گذاران و تمام کسانی که ایده بکری دارند، آخر هفته دور هم جمع می شوند، ایده هایشان را مطرح می کنند و فرصت خوبی برای شناخته شدن تیم های صاحب ایده است. این کار گروهی باعث ایجاد پیوند محکمی بین اعضای تیم ها می شود  و بسیاری از تیم ها بعد از اتمام برنامه به همکاری با یکدیگر می پردازند.

 

شتاب دهنده

شتابدهنده ها شرکت هایی هستند که روی ایده های جدید، سرمایه گذاری می کنند. شتاب دهنده ها در مراحل اولیه با برگزاری دوره های آموزشی، مشاوره مالی، مدیریتی، بازاریابی و فناورانه به شرکت های نوپا و استارت آپ ها کمک می کنند. شتاب‌دهنده‌ها ارزشِ سال‌ها یادگیری را در یک دوره‌ی چند ماهه خلاصه می‌کنند. در انتخاب یک شتابدهنده به شبکه روابط آن توجه کنید. توجه به اینکه هر شتاب دهنده چه نوع جامعه و شبکه‌ای را می‌تواند در اختیار شما قرار دهد بسیار مهم است همچنین هر شتاب دهنده چه نوع متخصصان و مربیانی را در اختیار دارد.

ارتباطات و شبکه‌های ارتباطی که شما در شتاب‌دهنده بدست می‌آورید نقش بسزایی در موفقیت کسب و کار شما دارد.